hamburger-icon

Kliker.info

Američki predsjednik smijenio glavnu državnu tužiteljicu : Glavni arhitekta sporne uredbe o izbjeglicama kontroverzni savjetnik Bannon !

Američki predsjednik smijenio glavnu državnu tužiteljicu : Glavni arhitekta sporne uredbe o izbjeglicama kontroverzni savjetnik Bannon !

31 Januara
07:23 2017

Američki predsjednik Donald Trump razriješio je u ponedjeljak  glavnu državnu tužiteljicu  i privremenu ministricu pravosuđa Sally Yates jer se usprotivila odluci Bijele kuće i rekla da Ministarstvo pravosuđa neće braniti njegovu novu uredbu o ograničenju ulaska u SAD državljanima sedam država s muslimanskom većinom.

Bijela kuća objavila je na Twitteru da će državni tužitelj Virginije Dana Boente zamijeniti Yates koju je bivši predsjednik Obama imenovao privremenom ministricom.Yates je u ponedjeljak saopštila  da advokati  Ministarstva pravosuđa neće na sudu braniti Trumpovu uredbu za suzbijanje imigracije kojom se ograničava ulazak izbjeglica u SAD. Yates je istaknula da ne vjeruje da je branjenje te uredbe “u skladu s obvezom ministarstva da uvijek traži pravdu i zauzima se za ono što je pravedno”.

Trump tvrdi da je njegova uredba potrebna da bi se Ameriku zaštitilo od terorističkih napada, no kritičari upozoravaju da ona nepravedno izdvaja muslimane i narušava ugled Amerike kao zemlje u koju su imigranti dobro došli. Yates je za nekoliko dana trebao zamijeniti republikanski senator Jeff Sessions kojega je predložio Trump i koji čeka glasanje  u Senatu.

Bijela kuća  saopštila  je da je Trump djelovao u okviru svojih predsjedničkih ovlasti.”Mislim da je ovo još jedan dokaz politiziranosti našega pravosudnog sistema “, rekao je Stephen Miller, Trumpov politički savjetnik u intervjuu za MSNBC.

U američkoj istoriji  bilo je tek nekoliko slučajeva kad su se najviši dužnosnici Ministarstva pravosuđa usprotivili Bijeloj kući.Najpoznatiji je primjer iz 1973. kad je ministar pravosuđa Elliot Richardson dao ostavku radije nego da se pokori odluci predsjednika Richarda Nixona da otpusti istražitelja koji je istraživao slučaj Watergate, javlja Hina.

Američki mediji javljaju i o  kontroverzama  koje prate još kontroverzniji ukaz . Jedan od razloga zbog kojega je nastala totalna pomutnja leži u činjenici da, kako javlja New York Times, šefovi agencija i institucija koje bi ukaz trebale provoditi uopšte  nisu sudjelovali u njegovoj izradi niti su unaprijed bili obaviješteni o njegovu sadržaju.

Čak šta više, usred jedne telefonske konferencije, na kojoj su čelnici agencija s jednim dužnosnikom u Bijeloj kući samo načelno raspravljali što bi ukaz mogao sadržavati, netko od sudionika razgovora slučajno je bacio pogled na televizor u svom uredu i u potpunom šoku shvatio da gleda Trumpa kako već potpisuje ukaz.

Posebna je frustracija zavladala u Pentagonu, čiji je novi čelnik general James Mattis doveden kako bi stajao pored Trumpa dok potpisuje ukaz, a da ni sam nije znao sve detalje dokumenta koji je pred predsjednikom. Mattis i njegovi suradnici sada pokušavaju gasiti požar pa su najavili sastavljanje popisa iračkih državljana, za koje znaju da su pomagali američkim vojnicima, kako se na njih ukaz ne bi primjenjivao.

Agencija Associated Press javlja da ni ministar domovinske sigurnosti John Kelly i budući državni sekretar Rex Tillerson također pojma nisu imali o sadržaju ukaza prije nego ga je Trump potpisao, a slično je i s čelnicima američkog obavještajnog aparata. Prema dostupnim informacijama, ukaz su sastavljali Trumpovi ljudi od povjerenja na čelu s kontroverznim Stevom   Bannonom, javlja Jutarnji list.

Daily News   tvrdi da je bivši direktor kamanje republikanskog predsjednika koji je postao njegov visoki savjetnik i glavni strateg kompletni autor kontroverznog ukaza a da mu je u tome pomagao i bivši gradonačelnik New Yorka i svojevremeno jedan od kandidata za državnog sekretara Rudy Giuliani. Bannon je da podsjetimo  prije nego što će postati član Trumpove ekipe bio vlasnik portala krajnje desnice Breitbart News.

(Kliker.info-Hina-JL)

 

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku